Solná jeskyně

V rámci rekonstrukce budovy MŠ Řásnovka 2 vznikla v suterénu školy solná jeskyně, která slouží pro děti všech třech budov Mateřské školy Národní se zaměřením na ranou péči (Řásnovka 2, Řásnovka 5, Národní).

Od 1.9.2022 naše mateřská škola nabízí v rámci doplňkové činnosti pronájem solné jeskyně a prostor herny / tělocvičny. Aktuálně nás navštěvují MŠ Revoluční, MŠ Masná a Rodinné centrum YMCA .

Pravidelné návštěvy solné jeskyně pomáhají zvládat běžná onemocnění dětí v MŠ a působí tak jako prevence. Kromě zdravotních účinků pobyt v jeskyni děti velmi baví a je to pro ně nevšední zážitek. Standardní délka pobytu v jeskyni se pohybuje okolo 30-45 min.

V jeskyni jsou k dispozici různé hračky pro děti, relaxační hudba a pohádkové knížky na čtení. Po návštěvě je jeskyně vždy kompletně vydezinfikována a připravena na další malé návštěvníky.

V případě dotazů ohledně pronájmu pište na email: provoz@msnarodni.cz .

Obecné informace k solné jeskyni

Nemusíte až k moři - mikroklima solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v solných jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

Pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku.

Pobyt v solné jeskyni z pravé mořské soli jednoznačně patří k pozitivům, kterými je možné rozšířit škálu léčebných prostředků bez nejmenšího rizika pro organizmus. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

Pravidelné pobyty v solné jeskyni pomáhají léčit:

-alergie, astma, záněty nosních dutin
-kožní choroby (atopické ekzémy, lupénku)
-nedostatečnou činnost štítné žlázy
-vhodné i pro osoby trpící na záněty nosohltanu, hrtanu a mandlí.

PŘÍZNIVĚ PROSPÍVÁ
u stavů přepracovanosti, snížené odolnosti proti stresu, u neuróz nebo u emočního
vyčerpání způsobeného špatným odpočinkem

Minerály a stopové prvky pro zdraví

* Jód vyrovnává hladinu jodu v organismu, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy, která má nezbytný význam při látkovém metabolismu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

*Vápník má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

*Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky z těla.

*Sodík napomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.

* Hořčík působí proti astmatu, odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání, chrání před srdečními chorobami, zpomaluje stárnutí a regeneruje organizmus.

*Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.

*Brom blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.

* Selen zpomaluje stárnutí kůže, působí proti vzniku zhoubných nádorů a napomáhá překonat virová onemocnění.

*Zinek působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk.

Zdroj: https://www.vystavba-solnejeskyne.cz/

Národní 416/37
Ředitelka školy
Bc. Šárka Matoušková
Datová schránka: p365373
narodni@msnarodni.cz

Statutární zástupkyně
Zuzana Holická

Hospodářka školy
Renáta Dontová
Jidelna školy
jidelnanarodni@msnarodni.cz

omluvynarodni@msnarodni.cz

Tel.: 224 241 217

Tel.: 601 562 654

800,- Kč / měsíc

Děti plnící povinné předškolní vzdělávání školné neplatí.

Platba stravného MŠ Národní = 16038011/0100

děti s odkladem školní docházky 1298,- Kč

Řásnovka 779/5
Tel.: 222 316 272 (kancelář)
rasnovka@msnarodni.cz

Zástupkyně
Marcela Palečková
rasnovka@msnarodni.cz

omluvyrasnovka@msnarodni.cz

800,- Kč / měsíc

Děti plnící povinné předškolní vzdělávání školné neplatí.

Platba stravného MŠ Řásnovka 5 = 19933011/0100

děti s odkladem školní docházky 1298,- Kč

Řásnovka 784/2
Tel.: 222 315 294 (kancelář)